כל האמת על בשר "הומאני" במרעה חופשי

המציאות המתרחשת בחוות ענקיות בשטחים הנרחבים והנידחים של אוסטרליה מעולם לא נחשפה בעבר. התחקיר שלפניכם מראה את האכזריות השגרתית והשיטתית שעגלים חווים טרם עולים לספינות המשלוחים החיים או נשלחים ישר לשחיטה. העגלים האלה מגיעים לישראל ולמדינות רבות בעולם; בשר בקר אוסטרלי נצרך על ידי צרכנים בארצות הברית, יפן, וייטנאם, אנגליה, ומדינות רבות אחרות, אשר מוטעים על ידי הדימוי השקרי של “בשר חופש הומאני”, מרעה פתוח. הגיע הזמן להראות את המציאות.

הממצאים שלנו

התעללות

Play Video
העובדים מתעללים בבעלי חיים על ידי בעיטות ואגרופים בפנים, קפיצות על הגב, מכות עם מקל ועוד. באחת החוות נראה העובד שאחראי על נושא צער בעלי החיים בועט בפנים ונתן לו אגרופים, כל זאת בזמן שהוא מקובע בסד ולא יכול לזוז. אדם זה גם נותן אישורים למנהלים נוספים בנושא צער בעלי חיים בחוות אחרות.

גידוע קרניים

Play Video
גידוע קרניים ללא משככי כאבים הוא חוקי באוסטרליה! אחת העובדות הסבירה שאף אחד לא משתמש במשככי כאבים או בהרדמה: “יקר מדי, יותר מדיי טרחה. זה משחק של מספרים”.

בעלי חיים גוססים מושארים למות

Play Video
תינוקות לאימהות שנשלחו לבית המטבחיים נחשבים חסרי תועלת עבור התעשייה והם נותרים לרעוב למוות, כי אין מי שיספק להם את החלב. בעלי חיים רבים, אשר חולים וגוססים, נשארים במכלאות ללא סיוע וטיפול וטרינרי עד שהם מתים.

שאלות ותשובות

ישראל מייבאת כמות גדולה של עגלים וטלאים מאוסטרליה. ישראלים רבים מודאגים מהסבל שחווים בעלי החיים במשלוחים החיים הארוכים למזרח התיכון. תחקירני סנטיאנט נסעו לאוסטרליה כדי לתעד איך מתייחסים לבקר האוסטרלי לפני שהם עולים לספינות המשלוחים. התחקירנים ראו עגלים שגודעים להם את הקרניים ומסורסים ללא משככי כאבים, בעלי חיים מושארים לגסוס למוות, ואפילו התעללות סדיסטית.
ראינו איך העובדים בחווה ותרמילאים מכל העולם, שהגיעו לעבוד בה, הופכים חסרי רגישות לחלוטין לבעלי החיים ומה שעובר עליהם. החוות ענקיות, מרוחקות ומבודדות, לכן אין בהם שום פיקוח ממשי, עובדה שרק מחריפה את הסבל של בעלי החיים.

אחד התחקירנים שלנו עבד לפני כמה שנים בבית מטבחיים בישראל וראה איך מתעללים בעגלים אוסטרלים בארץ. כבר אז הוא שמע סיפורים על החיים המדהימים של העגלים בחוות חופש באוסטרליה, אבל הניסיון בעבודה במשקים מתועשים הטמיעה בו את ההבנה שייצור וגידול המוני של בעלי חיים לעולם לא יכול להיות “הומאני”. הוא החליט לראות מה קורה באוסטרליה בעניים שלו. אחרי כמה שנים נוצרה לו ההזדמנות לעשות זאת.

החלטנו לא לציין את השמות של החוות בתחקיר כיוון מה שראינו בחוות האלה הן פרקטיקות מקובלות בכל תעשיית הבקר האוסטרלית. התחקיר שנפרש על פני חמש חוות שונות חשף את התרבות של אכזריות התעללות וחסכון של כל שקל על גבם של בעלי החיים, שמקובל בתעשיית הבקר האוסטרלית בצפון המדינה. מפני שמדובר בחוות ענק רחוקות ומבודדות ובגלל שאין באוסטרליה חקיקה שמאפשרת הגנה מינימלית ובסיסית לבעלי החיים ואין אכיפה אפילו על המעט שקיים, סביר להניח שההתעללות החריגה הזאת, אפילו בסטנדרטים של תעשיית הבשר האכזרית, נמשכת כבר עשורים.
בשנתיים האחרונות התחקירנים של סנטיאנט עבדו במשקים מתועשים אשר מנצלים סוגים שונים של בעלי חיים, ותיעדו פרקטיקות שגרתיות. עכשיו שהתחקירים האלה הושלמו, אנחנו נשחרר את הממצאים, כאשר התחקיר הראשון הוא על חוות הבקר האוסטרליות.

התחקיר בוצע כדי לחשוף את החיים של הבקר האוסטרלי לפני שהוא עולה למשלוחים החיים ונשלח למדינות רבות בעולם ובכללם ישראל. לכן הסבת תשומת ליבם של הציבור והפוליטיקאים אשר צורכים את הבשר שמקורו באוסטרליה.

הפרקטיקות שתועדו הינן שגרתיות ומייצגות את תעשיית הבקר האוסטרלית בצפון המדינה. הריחוק העצום והבידוד של החוות יוצר בקרב העובדים תרבות של קבלת ההתעללות והסבל הנוראי של בעלי החיים. שיחות רבות עם ומנהלים אישרו שסבל קיצוני כמו למשל אי מתן טיפול וטרינרי בסיסי הוא מקובל וחלק אינטגרלי מעסקי תעשיית הבקר.

התחקיר מבליט את הצורך לשינוי תרבותי עצום כדי ליצור רצון להתייחס לאכזריות וההתעללות שמתרחשת בחוות האוסטרליות ונחשבת מקובלת בקרב התעשייה. תרמילאים ועובדים הרגישו שאין להם ברירה אלה לקבל את הפרקטיקות האכזריות ולהכאיב לבעלי החיים, עד שמתרגלים והחושים מתכהים לסבל בעלי החיים.

נדהמנו לגלות שחלק מהדברים המזעזעים ביותר, כמו חיתוך קרניים בלי משככי כאבים, הוא חוקי לחלוטין באוסטרליה. הבנו שרק חשיפה ציבורית יכולה להביא לשינוי אמיתי.

לא. עבדנו בארבע חוות שונות וחזינו בסבל על בסיס יום-יומי. שמענו ישירות מעובדים על הדרך בה התעשייה עובדת, איך היא מתפקדת, ופעם אחר פעם הסבירו לנו שהרציונל מאחורי ההתנהלות הוא לחסוך כסף בכל דרך אפשרית. בחוות הבקר אין התייחסות לסבלם של בעלי החיים. חלק מהעובדים גילו לנו שהם היו צריכים לכבות את האהבה שלהם לבעלי החיים בזמן העבודה בחווה. בבקשה ראו את חלק ה”עדויות” בדף התחקיר.

רצינו ליידע את הציבור ומקבלי ההחלטות, הפוליטיקאים, במה שמתרחש בחוות האלה כדי שייקחו את המציאות הזאת בחשבון בבואם לדון בהצעות חוק שנועדו להפסיק את המשלוחים החיים לישראל.

הציבור האוסטרלי לא מודע למה שקורה “בחצר האחורית” שלו, בחוות הבקר הענקיות, ואנחנו רואים חשיבות רבה בליידע אותו על מנת להוביל לשינוי חקיקה. דרוש שינוי חקיקה אשר יחייב שימוש במשככי כאבים והרדמה בפרקטיקות שגורמות כאב חריף כמו גידוע קרניים, ופיקוח אמיתי על מה שמתרחש בחוות. ברור ששינויים אלה לא יביאו מזור אמיתי לסבל של בעלי החיים, שנעוץ בעובדה שהם משמשים מכונת ייצור של מוצר שהוא הגוף שלהם. אולם, גם צעדים שיקטינו ולו במעט את סבלם של החיות הם צעדים חשובים בכיוון הנכון.

עדויות עובדים

“כאן אני חייב לכבות קצת את האהבה שלי לבעלי חיים. אתה חייב אם אתה עובד כאן”.

תרמילאי צעיר שעובד בחוות בקר

“אתה לא צריך להרגיש רע בגללם. אם יש לך מחשבות על זה אתה לא יכול להיות בתעשייה, אתה לא יכול להרגיש רע בגללם, אתה פשוט לא יכול, זאת הדרך שבה זה עובד, מישהו הולך לעשות את זה במקומך אם אתה לא שם”.

עובד באיסוף בקר מהשטח

“זה כאילו אתה בן 75 והיית באושוויץ במשך שלושה חודשים, והכריחו אותך לרוץ שמונה קילומטרים. כי הם היו באושוויץ, הם רזים ומסכנים, כמעט מתים בלי שיגעו בהם”.

וטרינר בכיר שעובד בחוות בקר

“עם בעלי החיים האלה אין היקשרות רגשית, אז כדי להביא וטרינר לחווה, המחיר שלו חייב להיות פחות ממה שבעלי החיים שווים. אבל זה עולה הרבה יותר ממה שבעלי החיים שווים”.

עובדת בחוות בקר

רקע

אוסטרליה היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם של בעלי חיים
המיתוס של בשר המרעה ההומאני מצייר את החיים הטובים של הבקר במרחבים פתוחים אדירים לפני שהם נשלחים בספינות כמשלוחים חיים
אוסטרליה היא מדינה אשר מתיימרת לשמור על סטנדרטים גבוהים מאוד של טיפול בבעלי חיים. 

מה אפשר לעשות

בשנתיים האחרונות התחקירנים של סנטיאנט עבדו במשקים מתועשים אשר מנצלים סוגים שונים של בעלי חיים, ותיעדו פרקטיקות שגרתיות. עכשיו שהתחקירים האלה הושלמו, אנחנו נשחרר את הממצאים, כשהתחקיר הראשון הוא על חוות הבקר האוסטרליות. אנחנו כאן כדי לייצר שינוי אמיתי. אם אתם רוצים להישאר מעודכנים לגבי התחקירים והפעילויות שלנו, אנא הרשמו לניוזלטר שלנו. אם אתם רוצים לעזור לנו בהפצת התחקירים, בפעילות שטח, בתחקירנות או בכל דבר אחר שיכול לעזור לבעלי חיים, כתבו לנו.

לתרומה לחצו כאן

עדיין לא חתמת על העצומה של עמותת אנימלס נגד משלוחים חיים? כאן חותמים.

פעל עכשיו!

תמכו בפעילות עמותת סנטיאנט

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

שתפו ברשתות חברתיות