שקרים, הונאה וסבל של בעלי חיים

מרפאת העיקורים הגדולה ביותר בישראל נחשפת

תחקירנית סמויה של עמותת סנטיאנט עבדה בחברה וטרינרית בבעלותו של ד”ר ארי דושניק. החברה הייתה אחראית ל-40% מהשוק של עיקור וסירוס חתולי הרחוב בישראל מכספי מדינה. חקירה זו, ראשונה מסוגה בתחום עיקור חתולי הרחוב בישראל, חשפה תנאים ירודים במרפאה, הונאה לכאורה בדיווחיה על מספר החתולים שעיקרה, ועוד.

בעקבות התחקיר שלנו הוצא למרפאה צו מניעה זמני, שאסר עליה לעבוד בשירות הרשויות המקומיות, מה שגרם לשינוי משמעותי עבור כמעט מחצית מן החתולים המעוקרים/מסורסים בישראל. זאת ועוד, נגד ד”ר דושניק נפתחה חקירה פלילית והוא נעצר. בהמשך שוחרר, והחקירה הפלילית נמשכת. יותר ממיליון ישראלים נחשפו לתחקיר, ובכנסת נערך דיון בממצאיו. בעקבות התחקיר חל שינוי יסודי בעיקוריהם של חתולי הרחוב בישראל: כל וטרינר בישראל שמע על כך ונוצר אפקט פחד. הרשויות פתחו בתהליך לשינוי ההליכים באופן שיצמצם את אפשרות הישנותו של מקרה כזה, כגון פיקוח קפדני יותר על הדיווח על בעלי חיים הנכנסים והיוצאים מהמרפאות.

ממצאי התחקיר

דיווחים כוזבים לכאורה על מספר החתולים שעוקרו/סורסו בפועל. המשטרה מעריכה כי בשנת 2017 לבדה קיבלה החברה במרמה כמיליון ש”ח.

שימוש חוזר באותן במחטים לחתולים שונים

לכידה שיטתית והבאתם למרפאה של חתולים מעוקרים בעליל – שקצה אוזנם קטום.

חתולים מתחילים להתעורר מן האלחוש במהלך הניתוח

ניתוחים נערכים על גבי שולחנות ניתוח מטונפים, והווטרינרים המנתחים נוגעים בטלפונים שלהם תוך כדי הניתוח.

הווטרינר (ד”ר ארי דושניק) מעשן ליד שולחן ניתוח בעת שחתולה מנותחת עליו ובטנה פתוחה.

צפו בסרטון סיכום ממצאי התחקיר

בסרטון הבא, התחקירנית מתארת את ממצאי עבודתה. הסרטון הועלה במסגרת קמפיין מימון המונים שערכנו כדי לגייס כסף למאבק הציבורי והמשפטי שלנו, לשם השגת צדק לחתולי הרחוב בישראל.

צפו בסרטון בו נראה ד”ר דושניק בעצמו מנתח חתולים

רקע

חייהם של חתולי הרחוב אינם קלים. כדי לשרוד הם נאלצים להיאבק ללא הרף ברעב, בצמא, במזג אוויר קיצוני, במחלות, בהתעללות, בדריסות ועוד. רובם אינם זוכים להגיע לבגרות אלא מתים מיתות ייסורים כשהם בני חודשים ספורים. מציאות קשה זו קשה עוד יותר במדינות כגון ישראל, שהקיץ בה ארוך ועל כן הנקבות מתעברות אף שלוש פעמים בשנה, וממליטות גורים רבים הנכנסים גם הם למעגל נוראי זה של הישרדות ברחוב.

בנסיון להתמודד עם מצב זה, ממשלת ישראל מסבסדת מדי שנה מבצעי “עקר והחזר” של חתולי הרחוב ברחבי המדינה, במהלכם החתולים נלכדים, מעוקרים ומחוסנים, ומוחזרים למקומות שנלכדו בהם. מספרם של חתולי הרחוב בישראל נאמד בכמה מיליונים, ולפיכך מבצעים אלה חשובים מאוד בצמצום מספרם וסבלם. ככל שקטן מספר החתולים ברחוב, גדלים סיכוייו של כל חתול להשיג אוכל, מים ומחסה. ככל שגדל מספר החתולים המעוקרים ומסורסים, כן מצטמצמות מלחמות החתולים ברחוב ומצטמצמת הפצת מחלות בקרבם.

מה אני יכול לעשות?

תמכו בנו

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

שתפו ברשתות החברתיות